czwartek, 13 czerwca 2013

Znaczenie wody podczas wysiłku fizycznego



Lato zbliża się wielkimi krokami. Chciałoby się powiedzieć nareszcie! Temperatura rośnie, rośnie również potrzeba nawadniania się podczas wysiłku fizycznego. Jest to niezwykle istotne, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dlaczego?


Wszystko w organizmie człowieka składa się z wody. Mózg to 76% wody, krew – 82%, płuca – 90%, mięśnie, które kreują Twój wynik sportowy – 75%. Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że sprawność fizyczna uzależniona jest od poziomu nawodnienia.

Rola wody w organizmie
Najważniejszym składnikiem odżywczym w organizmie jest woda. Człowiek może przeżyć bez węglowodanów, tłuszczów i białka, ale bez dostępu do wody na co dzień umrze. To dlatego, że każda komórka ciała składa się z wody, a wszystkie reakcje w nich zachodzące potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania. Według niektórych dietetyków sportowych oraz trenerów suplementacja sportowca powinna opierać się przede wszystkim na prawidłowym nawodnieniu.

Odwodnienie
Podczas wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na wodę drastycznie wzrasta. Już nawet w trakcie lekkiego rozruchu bądź wybiegania w ciągu doby tracimy około 0,5 litra wody wydalanej razem z potem, oddechem i moczem. Im większa aktywność fizyczna tym większa strata, nawet do 2-3 litrów w ciągu doby. Odwodnienie mięśni jedynie o 3% jest przyczyną utraty siły ich kurczliwości o około 10% oraz o 8% szybkości, innymi słowy jest to „cofnięcie się” w treningu nawet o kilka tygodni. Innym efektem braku wody jest przegrzanie organizmu, równie niekorzystnie wpływające na nasze wyniki sportowe. Po każdym ciężkim treningu organizm jest lekko odwodniony, dlatego też trzeba jak najszybciej się nawodnić!!! Wodę należy pić powoli i małymi łyczkami, gdyż wypita szybko połykana jest z dużą ilością powietrza, które zakłóca funkcje żołądka i spowalnia jej wchłanianie. Nie zawsze jednak picie wody wystarczy. Czysta woda wypłukuje z organizmu sole mineralne, między innymi sód (hiponatremia), co również powoduje spadek zdolności fizycznych. Dlatego też zaleca się sportowcom picie specjalnie przygotowanych napojów sportowych.

Rodzaje napojów sportowych
Izotonik
  • gasi pragnienie;
  • zapobiega odwodnieniu;
  • uzupełnia elektrolity, minerały i witaminy;
  • uzupełnia mikro- i makroelementy;
  • powoduje natychmiastowy wzrost energii, siły i wytrzymałości;
  • przeznaczony głównie podczas długotrwałego i intensywnego wysiłku fizycznego.

Hipotonik 
  •  ma najniższą wartość energetyczną spośród napojów sportowych;
  • jest najszybciej wchłaniany przez organizm, dzięki niskiej osmolalności (zawartość cząsteczek węglowodanów i elektrolitów)
  • przeznaczony głównie podczas wysiłku o umiarkowanej intensywności oraz przed treningiem.

Hipertonik
  • ma zwiększoną wartość energetyczną;
  • zalecany głównie po treningu;
  • może zaburzyć równowagę elektrolitową;
  • zalecany głównie podczas intensywnego i krótkotrwałego treningu siłowego lub szybkościowego.
Napoje sportowe należy stosować zarówno przed, w trakcie jak i po treningu. 

Rynek suplementów dla sportowców rozwija się w niesamowitym tempie, ale czasami warto samemu zrobić naturalny napój sportowy. Wystarczy sok owocowy, woda i szczypta soli, w proporcji 250ml/750ml/1,5g – hipotonik lub 500ml/500ml/1,5g – izotonik.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz